Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Domowe elektrownie słoneczne. Czy to się opłaca?

Domowe elektrownie słoneczne. Czy to się opłaca?

author box img

Wojciech Klisowski

Zaktualizowano: 21 grudnia 2020 21.12.2020 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o fotowoltaice

Ponad 25299 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Rozmowa z Wojciechem Klisowskim doradcą ds. systemów energii odnawialnej na temat tego, czy domowe elektrownie słoneczne są inwestycją opłacalną.

Domowa elektrownia słoneczna

Coraz popularniejsze staje się instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach lub gruncie. Panele te przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Czy w naszych warunkach klimatycznych ma to sens?

Często spotykam się z opiniami, że tego typu instalacje mają rację bytu jedynie w Afryce. Niektórzy twierdzą, że panele fotowoltaiczne nie wyprodukują wystarczającej ilości prądu do zasilenia żelazka. Te nieporozumienia wynikają z niewiedzy dotyczącej zasad działania systemu fotowoltaicznego, zintegrowanego z konwencjonalną siecią energetyczną. W takim systemie energia słoneczna jest na bieżąco oddawana i uzupełniana z sieci. Nie przez przypadek Niemcy, gdzie nasłonecznienie jest na poziomie podobnym do Polski, stały się potentatem w fotowoltaice.

Dlaczego tak się stało?

Ze względu na wprowadzone zasady dla osób produkujących energię na własny użytek i oddających nadwyżki do sieci. Nie wszyscy wiedzą, że większość energii, którą produkują panele fotowoltaiczne w okresie wiosenno-letnim, jest oddawana. W Polsce wprowadzona została zasada, że za każde oddane 1000 kWh otrzymujemy 800 kWh za darmo. Dzięki temu można zbilansować przesłane nadwyżki z pobieraną energią jesienią, zimą i oczywiście w nocy. To tak jakby sieć magazynowała naszą energię wyprodukowaną w dzień, żebyśmy mogli wykorzystać ją nocą. Dlatego też bardzo opłacalne staje się ogrzewanie pomieszczeń prądem.

Brzmi to bardzo interesująco, jednak za taką instalację trzeba przecież zapłacić. Jaki to koszt?

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego uzależniony jest od zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Ceny za fotowoltaikę zaczynają się od kilkunastu tys. złotych. Preferencyjny kredyt z dotacją na fotowoltaikę pomoże nam sfinansować całą inwestycję. W takiej sytuacji raty można spłacać z kwot zaoszczędzonych na rachunkach. Pewne jest, że jeżeli nie zainwestujemy, to pieniądze nie zostaną nam w kieszeni. Instalacja będzie nam służyć przez 25-30 lat, na co producenci dają gwarancję. Na taki też okres zabezpieczamy się przed podwyżkami cen prądu i opłat przesyłowych.

Czy rachunki za prąd pójdą w górę?

To, że dziś płacimy dużo mniej za energię elektryczną niż wynosi średnia w UE, wynika z tego, że należymy do grupy państw zwolnionych czasowo z opłat za prawo do emisji dwutlenku węgla. Wkrótce się to zmieni, więc podwyżki są nieuniknione.

Czyli reasumując, możemy uznać, że fotowoltaika ma sens?

Czy fotowoltaika się opłaca? Taka instalacja obniża rachunki o ok. 90%. To przede wszystkim świetnie ulokowane pieniądze. Inwestując 19,9 tys. złotych w instalację złożoną z 16 paneli, wyprodukujemy przez 25 lat ok. 100 tys. kWh. Wartość takiej ilości energii wg dzisiejszych stawek wynosi ok. 60 tys. złotych. W 25-letnim okresie wyniesie pewnie ok. 90 tys. złotych.

Łatwo obliczyć, że po odliczeniu kosztów inwestycji osiągniemy wielokrotnie wyższy zysk niż z tytułu odsetek uzyskanych z lokat bankowych lub obligacji skarbowych. Trzeba też wziąć pod uwagę dodatkowe oszczędności wynikające z darmowego elektrycznego gotowania czy podgrzewania wody. Poza tym przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Dziękujemy za rozmowę.

Czytaj też: Kredytowanie instalacji fotowoltaicznej

Dodano: 9 października 2020 Zaktualizowano: 21 grudnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco